„APLIKACJE SYSTEMU ANDROID DLA MOTOCYKLISTÓW„
Tekst i zdjęcia: Jakub Bigora
Kilka lat temu pisząc artykuł o telefonach użytecznych dla motocyklistów pominąłem kwestie oprogramowania. Dziś, gdy przeważająca ilość użytkowników korzysta z dotykowych telefonów z systemem Android, a rynek samych aplikacji jest ogromny warto rozwinąć temat opisując aplikacje przydatne motocyklistom.
Pomoc w trasie, nawigacja i ewidencja przejazdów
To chyba najczęstsze poza dzwonieniem, sms’owaniem czy używaniem portali społecznościowych zastosowanie dzisiejszych smartphonów. Moduł GPS pozwala nie tylko na odnalezienie swojego aktualnego położenia ale w połączeniu z pobieranymi danymi komórkowymi umożliwia ostrzeganie przed patrolami, utrudnieniami na drodze oraz informowanie o użytecznych bądź ciekawych miejscach przy nieznanej nam bliżej trasie.
Najpopularniejszą aplikacją wśród polskich kierowców jest Yanosik – to właśnie dzięki tej aplikacji spada sprzedaż zestawów cb-radio, a my nie musimy słuchać wątpliwej treści rozmów zawodowych kierowców. Dzięki ostrzeganiu przed niebezpieczeństwem na drodze (wypadki, zatrzymane pojazdy), patrolami (w tym nieoznakowanymi) oraz fotoradarami możemy spokojniej jeździć motocyklem w długie, nieznane trasy. Wszyscy wiedzą, że należy jeździć przepisowo ale często wyjeżdżając z zakrętu wpadamy na teren zabudowany gdzie 1km dalej z laserowego fotoradaru za krzakiem celuje do nas dbający o 'bezpieczeństwo’ Pan Policjant.
Mapy Google
To druga najczęściej używana aplikacja do nawigacji. Może nie ostrzega przed tyloma niebezpieczeństwami ale jest bardzo prosta i dość dokładna. Niewątpliwą zaletą Google Maps jest możliwość wcześniejszego ściągnięcia map i korzystania z nawigacji bez Internetu oraz – jeżeli mamy połączenie z Internetem – udostępniania na bieżąco swojej lokalizacji innym użytkownikom Google. Dlaczego jest to tak ważne udogodnienie domyśla się każdy kto jadąc w daleką i często niebezpieczną trasę zostawia w domu swoją rodzinę, codziennie odbierając telefony z pytaniami czy przekroczył już granicę danego państwa. Funkcjonalność jest też bardzo ważna ze względów bezpieczeństwa – gdy przestaniemy się poruszać, stracimy przytomność i nie będziemy mogli wezwać pomocy jest duże prawdopodobieństwo, że ktoś z naszych znajomych to zauważy i zawiadomi odpowiednie służby. Podobną, bardziej rozbudowaną funkcjonalność możemy uzyskać z polskiej aplikacji opisanej w dalszej części tekstu.
MapsME
Kolejna, darmowa nawigacja umożliwiająca korzystanie z map offline. Co więcej są to bardzo dokładne mapy OSM (OpenStreetMap) tworzone przez użytkowników z całego świata i cenione przez podróżujących ‘na azymut’. Sam korzystam z tych właśnie map jeżdżąc na motocyklu terenowym.
Pogoda & Radar
Aplikacji do pogody mamy całe mnóstwo. Osobiście polecam dwie aplikacje: Pogoda& Radar oraz Windy. Pierwsza zapewnia dość dokładne prognozy pogody oraz ostrzeżenia meteorologiczne – dostajemy wiadomości o możliwym wystąpieniu upałów, burz, obfitych opadach deszczu, śniegu lub gradu oraz mgieł. Drugą można sprawdzić położenie chmur oraz kierunek i siłę wiatru (właściwie jeśli chodzi o podróżowanie motocyklem to już przesada ale korzystają z niej wielbiciele dronów). Przed dalszymi wyjazdami w Polsce sprawdzam prognozę na stronie meteo.pl, która nigdy mnie nie zawiodła.
MotoLog
Aplikacja dla maniaków zbierania danych o trasach, tankowaniach, spalaniu i kosztach użytkowania naszych pojazdów (możemy dodać wiele maszyn). Jako, że łatwo znajduje dziurę w domowym budżecie – wyników lepiej nie pokazywać rodzinie. Mimo wszystko warto zainstalować ze względu na przydatne funkcje przypominania o przeglądzie, opłacie OC (wysokie kary za nawet kilkudniowy brak, którego wyłapywaniem zajmuje się system komputerowy) czy wymianie oleju w naszych motocyklach.
Strava
Aplikacja dla cyklistów i biegaczy – po połączeniu z zegarkiem wyposażonym w GPS oraz opcjonalnie czujnik tętna – możemy nanosić nasze aktywności na mapę, sprawdzać na jakim odcinku mieliśmy największą prędkość, tętno, jaka była prędkość maksymalna, średnia itp. Zanim rowerzyści i biegacze podniosą głos napiszę: tak wiem, to nie jest aplikacja motocyklowa, nie mamy do wyboru aktywności ‘motocyklowej’ ale wielu motocyklistów szczególnie za oceanem z niej korzysta i lobbuje aby do rodzajów aktywności dołączyć motocykl terenowy. Najważniejsze jest to by nie upubliczniać swoich jazd i nie psuć cyklistom ich statystyk. Po zainstalowaniu aplikacji od razu wchodzimy w Ustawienia i ukrywamy upublicznianie naszych aktywności – czyniąc treningi prywatnymi, wyłączając je z segmentów i tablic liderów. Jeżeli tego nie zrobimy wszyscy kolarze stracą swoje KOM’y (pierwsze miejsca) na segmentach (wybranych odcinkach), a nas czekają niemiłe komentarze i usunięcie konta. Jeżeli zaś ukryjemy swoje aktywności przed publiką możemy bez większych obaw i konsekwencji prowadzić w aplikacji Strava nawet osobisty dziennik przejazdów elektryczną hulajnogą.
Bezpieczeństwo osobiste, pomoc przy serwisowaniu i naprawach w trasie
Telefon komórkowy może nie tylko być narzędziem do wzywania pomocy ale także automatycznie wzywać pomoc gdy my nie możemy tego zrobić. Może być także kompendium wiedzy o naszym motocyklu nawet w miejscach gdzie brak Internetu. Warto rozważyć zainstalowanie poniższych aplikacji.
…
Pełna wersja tekstu znajduję w numerze 6/2019 miesięcznika Świat Motocykli. Zachęcam do kupna.